Local election results 2016: Rotherham
Rotherham
Lab Hold
ANSTON AND WOODSETTS
Lauren Astbury (Lab) 827
Phillip Clarke (UKIP) 974
Charles Foulstone (Green) 382
Bernard Froggatt (UKIP) 1,003
Jonathan Ireland (Lab)* 1,183
Clive Jepson (Ind)* 1,240
Anthony Kavanagh (Con) 582
Christine Sadler (Ind) 724
Katherine Wilson (Lab)* 1,038
BOSTON CASTLE
Saghir Alam (Lab)* 1,662
Christopher Bingham (Trade Un Soc Co) 477
Christian Kramer (Con) 844
Rose McNeely (Lab)* 1,843
Lisa Raby (UKIP) 1,201
Taiba Yasseen (Lab)* 1,626
BRINSWORTH AND CATCLIFFE
Shabana Ahmed (Lab) 1,070
Alan Buckley (Lab)* 1,764
Adam Carter (Lib Dem) 637
Ruth Marsh (Con) 480
Andrew Roddison (Lab)* 1,288
Nigel Simpson (UKIP)* 1,190
DINNINGTON
Thomas Angel (UKIP) 492
Les Clarke 620
Ian Finnie (UKIP)* 954
Shaun Grice (UKIP) 871
Wendy Hamilton (Green) 380
Jean Hart (Ind) 657
Jeanette Mallinder (Lab)* 913
Dave Smith (Ind) 795
Simon Tweed (Lab)* 1,012
John Vjestica (Lab) 827
HELLABY
Jenny Andrews (Lab)* 1,233
Brian Cutts (UKIP)* 1,324
Andrew Fenwick-Green (UKIP) 855
Richard Fleming (UKIP) 1,178
Janet Law (Lab) 1,147
Anne Middleton (Con) 779
John Turner (UKIP)* 1,406
Rebecca Whyman (Green) 520
HOLDERNESS
Ian Barkley (Green) 453
Michael Elliott (UKIP)* 1,208
Darren Hughes (Lab) 1,177
John Jenkins (UKIP) 1,188
Michael Naughton (Con) 628
Lyndsay Pitchley (Lab)* 1,679
Robert Taylor (Lab)* 1,382
HOOBER
Tyrrell Bingham (Con) 547
Amanda Cowles (UKIP) 992
Denise Lelliott (Lab)* 1,363
David Roche (Lab)* 1,204
Steven Scutt (Lib Dem) 445
Brian Steele (Lab)* 1,185
KEPPEL
Neil Adshead (Trade Un Soc Co) 135
Jo Baker-Rogers (Lab) 883
Maggi Clark (Lab)* 1,270
David Cutts (UKIP)* 1,227
John Foden (Lab) 1,110
Paul Hague (UKIP)* 1,153
Thomas Hill (Green) 266
Christine Houghton (UKIP) 1,082
Peter Key (Yorkshire First) 268
Kenneth Marshall (Con) 357
Janice Middleton (Lib Dem) 366
MALTBY
Simon Ball (Ind) 452
Christine Beaumont (Lab)* 1,181
Shaz Biggin (Ind) 555
Joy Bradford (Ind) 444
Jon Carratt (Ind) 750
Roger Jarvis (UKIP) 948
Richard Price (Lab)* 984
Amy Rushforth (Lab)* 1,037
Jane Salt (Con) 188
RAWMARSH
Bob Bird (Lab)* 1387
Sandra Marriott (UKIP)* 1,100
David Sheppard (Lab)* 1,234
Josephine Taylor (Con) 343
Caven Vines (UKIP) 1,063
Emma Wallis (Lab) 1,036
Emily West (Green) 442
ROTHER VALE
Leon Allcock (Lab)* 996
Amy Brookes (Lab)* 1,240
Martin Brown (Green) 308
Matthew Eyre (UKIP) 916
Greg Reynolds (UKIP) 855
William Salt (Con) 419
Bob Walsh (Lab)* 1,146
Robert Webster (UKIP) 919
ROTHERHAM EAST
Wendy Cooksey (Lab)* 1,336
Barry Dodson (Ind) 463
Deborah Fenwick-Green (Lab)* 1,053
Tajamal Khan (Lab) 1,301
Marilyn Marshall (Con)* 241
Richard Penycate (Green) 420
Courtney Webster (UKIP) 999
ROTHERHAM WEST
Keith Hunter (Con) 423
Pat Jarvis (Lab)* 1,552
Ian Jones (Lab)* 1,589
Eve Keenan (Lab)* 1,387
Pat McLaughlin (Trade Un Soc Co) 348
Maureen Vines (UKIP) 1,232
SILVERWOOD
David Fleming (UKIP) 1,095
Denise Hall (Con) 423
Steve Marles (Lab)* 1,157
Grant Morement (Green) 327
Alan Napper (UKIP)* 1,170
Martyn Parker (Ind) 371
Ann Russell (Lab)* 1,200
Fakhary Saleh (Lab) 817
John Wilkinson (UKIP) 1,041
SITWELL
Mick Bower (Yorkshire First) 827
Allen Cowles (UKIP)* 1,466
Jacquie Falvey (Lab) 1,024
Christopher Middleton (Con) 1,128
John Oliver (Con) 1,000
Abdul Rashid (Lab) 779
Neil Rushforth (Lab) 988
Peter Short (UKIP)* 1,304
Julie Turner (UKIP)* 1,277
SWINTON
Cassie Collins (UKIP) 740
Ruby Collins (UKIP) 997
Victoria Cusworth (Lab)* 1,621
Stephen Jones (Con) 426
Stuart Sansome (Lab)* 1,510
Ken Wyatt (Lab)* 1,619
VALLEY
Kerry Albiston (Lab)* 1,227
Simon Currie (Ind) 365
Omar Mehban (Con) 222
Dave Pickering (Ind) 449
Haroon Rashid (Lab) 878
Kath Reeder (UKIP)* 1,087
Jayne Senior (Lab)* 1,115
Leah Webster (UKIP) 776
Steven Webster (UKIP) 714
WALES
Dominic Beck (Lab)* 1,584
John Cox (Con) 904
Dennis Flynn (UKIP) 1,065
Alan Marshall (Lib Dem) 408
Paul Martin (Green) 493
Gordon Watson (Lab)* 1,189
Jenny Whysall (Lab)* 1,450
WATH
Alan Atkin (Lab)* 1,639
Brian Bailey (UKIP) 1,095
Beryl Brown (Con) 307
Jeffrey Cowles (UKIP) 975
Jayne Elliot (Lab)* 1,496
Simon Evans (Lab)* 1,182
Mykel Hedge (Green) 364
Lissa Higgins (Con) 316
Abe Staples-McCall (Lib Dem) 322
WICKERSLEY
Jo Baker (Green) 531
Sue Ellis (Lab)* 1,814
Dennis Hardwick (UKIP) 1,305
Peter Higgins (Con) 536
Leslie Hince (UKIP) 1,224
Emma Hoddinott (Lab)* 1,424
Chris Read (Lab)* 1,426
WINGFIELD
Sarah Allen (Lab)* 1,162
Keith Cooper (Green) 540
Robert Elliott (UKIP)* 1,361
Lee Hunter (UKIP) 888
Barrie Marsh (Con) 286
Mahroof Rashid (Lab) 644
John Williams (Lab)* 898